Czy wiesz jak dbać o torebki z ekozamszu?

Szycie torebek - porady

Dostałam ostatnio informację, że niestety nie we wszystkich pralniach chemicznych przyjmują do czyszczenia torebki. Czy Ty też się z tym spotkałaś? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobre wiadomości :) Są domowe sposoby na pielęgnację torebek.

Torebka długo zachowa swój ładny wygląd, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach. Co więcej, niektóre z tych zasad dotyczą nie tylko torebek z ekozamszu i mogą Ci się przydać w pielęgnacji torebek z innych surowców :)

 1. Przede wszystkim żadnej torebki ani ze skóry, ani z ekozamszu i innych tworzyw syntetycznych nie wolno stawiać w pobliżu źródeł ciepła. Choć to zupełnie logiczne, to czasem przez roztargnienie, nieuwagę może się przydarzyć, a wtedy nie ma ratunku. Torebka może się najzwyczajniej w świecie stopić lub zniekształcić.
 2. Torebek nie wolno rzucać byle gdzie, przygniatać innymi przedmiotami, a tym bardziej na nich siadać ;)
 3. Jeśli chcesz przechować torebkę na następny sezon wypchaj ją i owiń chłonnym papierem i włóż do pudełka po butach, albo bawełnianego woreczka. Nie wkładaj torebek na dłuższy okres czasu do worków foliowych, bo w zmiennych warunkach klimatycznych mogą zwilgotnieć.
 4. Torebki ze skór, zamszów, nubuku co jakiś czas (przynajmniej raz na pół roku) potraktuj specjalnymi środkami czyszczącymi i konserwującym, które usuwają plamy, zmiękczają i chronią skórę, a także przeciwdziałają jej przemakaniu i wysuszaniu. Na rynku jest wiele takich preparatów zarówno bezbarwnych, jak i kolorowych.
 5. Torebki ze skaju również wymagają pielęgnacji. Skaj ma to do siebie, że czasem pęka, ściera się, łamie. Przecieranie wilgotną szmatką może narobić więcej szkód niż pożytku. Na szczęście są na rynku dostępne środki, które doskonale radzą sobie z takimi problemami i wcale nie są drogie.

A co z czyszczeniem torebek z ekozamszu?

 1. Ekozamsz, z którego szyję torebki pokryty jest teflonem, dlatego brud i kurz nie wnikają głęboko w tkaninę, a dzięki temu czyszczenie torebki nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
 2. Torebki z ekozamszu alkantara należy dość często odkurzać miękką szczotką do ubrań.
 3. Co jakiś czas torebkę trzeba odświeżać. W tym celu należy zwilżyć miękką bawełnianą, białą ściereczkę lub gąbkę w czystej wodzie, mocno wycisnąć i przetrzeć nią całą powierzchnię torebki uważając, aby nadmiernie jej nie zamoczyć i nie trzeć zbyt mocno. W razie potrzeby czynności powtórzyć. Pozostawić torebkę na noc do wyschnięcia. Po wyschnięciu, w celu odświeżenia materiału  delikatnie przetrzeć torebkę miękką szczotką do ubrań, żeby podnieść włos ekozamszu. Należy unikać używania do tego celu drukowanych ściereczek, czy papieru chłonnego, ponieważ mogą one zabrudzić materiał farbą.
 4. Torebkę po czyszczeniu można wyprasować przez białe bawełniane płótno żelazkiem na parę ustawionym na 2 kropki. Wkładamy rękę do środka torby, przykrywamy torbę płótnem i w ten sposób ją prasujemy. Uchwyty/pasek można prasować na płasko, oczywiście też przez płótno. Po zakończeniu prasowania trzeba torbę ponownie wyszczotkować.
 5. Jeżeli zabrudzenia nie zejdą od czystej wody należy postępować tak, jak napisałam wyżej, ale najpierw użyć słabego roztworu wody z płynem do prania delikatnych tkanin, a potem czystej wody.
 6. Jeśli i to nie pomoże proponuję użycie środka czyszczącego w sprayu http://www.eti.com.pl/?q=item&id=382 lub http://sklep.lederzentrum.pl/srodek-do-czyszczenia-alcantary-250-ml-p-39.html
  Najlepiej wykonać próbę czyszczenia w niewidocznym miejscu i sprawdzić, czy środek nie zostawi plam. Nie powinien zostawić plam, ale lepiej się upewnić :) Na opakowaniu będzie dokładna instrukcja postępowania :)
  Na stronie, która znajduje się pod drugim linkiem znajdziesz wiele ciekawych informacji o czyszczeniu skór i nie tylko.
 7. Nie polecam wrzucania torebek do pralki ;)

To by było na tyle. Jeśli masz wątpliwości, po prostu pytaj :) Jeśli tylko moja wiedza na to pozwoli, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.